کار امروز را به فردا بسپار

ثبت لوگو

ثبت لوگو

ثبت لوگو چیست؟

ثبت لوگو و نشان تجاری انقدر مهم  است که امروزه از ضروریات هر کسب و کاری محسوب است. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق از شرایط و مراحل ثبت لوگو شخصی و شرکتی به علاوه مدت زمان، مدارک لازم  جهت ثبت لگو و هزینه ثبت لوگو و نشان تجاری دارید، در این مقاله با ما همراه باشید.

در ابتدا باید به این موضوع مهم بپردازیم که لوگو به چه معنی است، یعنی هنگامی که در رابطه با لوگو بحث می کنیم، دقیقا منظور ما چه چیزی است. لوگو در واقع یک طرح است که شما را به دیگران معرفی می کند. شما برای ارائه محصول یا خدمات خاص خود به یک نشان تجاری نیاز دارید که هویت کسب و کار شما را به شکل تصویری نمایش دهید.

لوگو می تواند به صورت یک نوشته با فونتی خاص باشد، یا به صورت یک تصویر، علامت یا سمبل نمایش داده شود. توجه کنید که نوع لوگو باید متناسب با کسب و کار خود مشخص کنید. به عنوان مثال اگر در هنگام ثبت برند از نام و نام خانوادگی خود استفاده کرده اید، لوگو نوشتاری می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

یک لوگو به دلیل آن که بصری است، تاثیرات بیشتری بر روی ذهن مخاطب خواهد داشت. در طراحی لوگو سعی بر این می شود که طرحی زیبا، خلاقانه و مهم تر از همه متناسب با هدف شما طراحی شده باشد. با توجه به این جمله باید بگوییم که یک لوگو باید با محصول یا خدمتی که ارائه می دهید، هماهنگی کامل داشته باشد، در غیر این صورت تاثیرات مثبت چندانی نخواهد داشت.

یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اگر چه موضوع اصلی این مقاله ثبت لوگو است، اما برای آگاهی بیشتر مخاطب ها باید این موضوع را هم شرح دهیم که یک لوگو خوب باید چه ویژگی هایی داشت باشد. توجه داشته باشید که هماهنگی بین کسب و کار و لوگو شما اهمیت بالایی دارد، در مطالب بالا این موضوع را به طور کامل توضیح داده ایم. توجه داشته باشید که یک لوگو خوب باید متناسب با هدف شما طراحی شده باشد.

ماندگاری هم از دیگر ویژگی های یک لوگو خوب به حساب می آید. به عنوان مثال به لوگو شرکت اپل توجه کنید، این لوگو سال ها است که برای این شرکت طراحی شده و ماندگاری زیادی دارد. اگر در طراحی یک لوگو از اصول آن پیروی کرده باشید، مطمئن خواهید بود که برای شما ماندگاری بالایی خواهد داشت.

یک لوگو باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. توجه داشته باشید که لوگوها معمولا در رنگ های مختلفی طراحی می شوند، اما یک طراحی زیبا باید در رنگ های مختلف و حتی رنگ های سیاه و سفید هم زیبایی خاصی داشته باشد، یعنی زیبایی یک لوگو نباید به رنگ آن وابسته باشد و باید این زیبایی در طراحی نمایان شود.

ثبت لوگو و نام تجاری

در اینجا تصمیم  داریم به این مسلئه مهم بپردازیم که ثبت یک لوگو چه اهمیتی دارد؟ چرا باید این کار را انجام دهید. در مطالب بالا به طور جزئی اشاره ای به این موضوع داشتیم که چرا باید لوگوی خود را ثبت کنید، در ادامه برای آشنایی بیشتر این موضوع را به یک مثال توضیح خواهیم داد.

توجه داشته باشید که در این حالت شما به هیچ عنوان نمی توانید از طریق مراجع قانونی اقدام کنید، زیرا لوگویی به نام شما ثبت نشده است و شخص مقابل شما هیچ عمل غیر قانونی را انجام نداده است. با توجه به همین موارد به شما توصیه می کنیم که برای سود بیشتر خود حتما در اسرع وقت برای ثبت لوگو خود اقدام کنید.

مزایای ثبت لوگو و برند

در این قسمت قصد داریم این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم که ثبت یک لوگو چه مزیت هایی را برای شما به دنبال خواهد داشت. در ابتدا توجه کنید همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم، ثبت یک لوگو باعث می شود که سود مالی شما افزایش پیدا کند و این موضوع مزیت بسیار مهمی به حساب می آید. البته این تنها مزیت ثبت یک لوگو نیست.

ثبت یک لوگو باعث می شود که شرکت شما بهتر و در زمان کمتری در بین عموم مردم شناخته شود. یک لوگو کمک می کند که اعتبار شما در بین مشتری ها افزایش پیدا کند و این موضوع اهمیت بالایی خواهد داشت.

ثبت لوگو شرکت

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از ثبت لوگو شرکت باید به آن توجه داشته باشید، یکتا بودن لوگوی انتخابی شما است. به همین دلیل قبل از آن که برای ثبت لوگو شرکت اقدام هایی را انجام دهید، باید از یکتا بودن طرح انتخابی اطمینان داشته باشید. لازم به ذکر است که ما در ثبت میزان در ابتدا استعلام گرفته و سپس برای ثبت یک لوگو اقدام می کنیم.

به این موضوع توجه داشته باشید که استعلام از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. در صورتی که لوگوی انتخاب شما در گذشته ثبت شده باشد و شما استعلامی نگرفته اید، زمان و هزینه بسیاری را صرف خواهید کرد و این موضوع برای همه مردم ناراحت کننده می باشد، حتی اگر از هزینه ها صرف نظر کنید، وقتی که هدر داده اید ناراحت کننده است.

مراحل ثبت لوگو

کسانی که به دنبال ثبت لوگو برای خود هستند، به دنبال دانستن مراحل انجام این کار هستند. در ادامه به طور ساده، اما کامل به شما توضیح می دهیم که برای ثبت یک لوگو باید چه مراحلی را پشت سر بگذارید. در ابتدا به شما توصیه می کنیم که یک شرکت معتبر را برای ثبت یک لوگو انتخاب کنید تا مطمئن باشید که مراحل برای شما به طور صحیح دنبال می شود.

در این مرحله لوگوی انتخابی شده استعلام شده است و مراحل بعدی در صورتی انجام می شود که لوگوی شما قابلیت ثبت را داشته باشد، پس بابت این موضوع نگرانی نداشته باشید. توجه داشته باشید که در ابتدا شما باید مدارکی که برای ثبت یک لوگو به آن نیاز دارید را به طور کامل جمع آوری کنید. در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت یک لوگو را هم شرح می دهیم.

مرحله بعدی در ثبت یک لوگو تهیه اظهارنامه است، توجه داشته باشید که این مرحله اهمیت بسیار بالایی دارد و باید با دقت این اظهارنامه تکمیل شود، در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که کار را به کاردان بسپارید، کارشناسان ما در ثبت میزان این اظهارنامه را برای شما تکمیل می کنند.

مرحله بعد تائید سه کارشناس می باشد. مدارک شما به همراه اظهارنامه و لوگوی انتخابی به اداره مالکیت معنوی (علامت) فرستاده می شود. در این مرحله سه کارشناس آن را بررسی می کنند و در صورتی که در پرونده مشکلی وجود نداشته باشد، تائید شده و در صورت وجود هرگونه مشکلی پرونده شما برگشت داده می شود تا مشکل مربوطه برطرف شود.

در مرحله بعد باید به صورت حضوری به اداره مربوطه مراجعه کنید و البته پرونده خود را هم به صورت فیزیکی در دست داشته باشید. در این مرحله در صورت تائید کارشناس ها باید در روزنامه رسمی یک آگهی را منتشر کنید، این آگهی جنبه اطلاع رسانی دارد و نباید آن را نادیده بگیرید، لازم به ذکر است که در ایران تنها یک روزنامه رسمی وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که در مراحل ثبت لوگو باید مدارک را به طور کامل جمع آوری کنید و سپس آن را به اداره مربوطه بفرستید. در این قسمت قصد داریم برای آگاهی بیشتر مخاطب این مدارک را به طور کامل ذکر کنیم و پیشنهاد می دهیم که تا انتهای این قسمت با ما همراه باشید.

در ابتدا به این موضوع توجه کنید که یک لوگو را می توانید برای اشخاص حقیقی به ثبت برسانید یا آن را برای یک شخص حقوقی (یک شرکت) ثبت کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز برای این دو مورد با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل در ادامه مدارک مورد نیاز برای هر یک را به طور کامل بیان خواهیم کرد.

مدارک ثبت برای اشخص حقیقی

 •  کپی  شناسنامه و کارت ملی
 • کارت بازرگانی(ر صورتی که قصد دارید یک لوگوی خارجی را ثبت کنید)
 • مجوز لازم
 • عکس لوگوی انتخابی خود ده نمونه را ارسال کنید. توجه داشته باشید که این لوگوها باید به اندازه 6*6 باشد.

مدارک ثبت برای اشخاص حقوقی

 • اوراق شرکت
 • آخرین تغییرات شرکت
 • کپی از کارت ملی و شناسنامه اعضای دارای حق امضا
 • از مجوز فعالیت خود یک نمونه گرفته و آن را برابر با اصل کنید.
 • از لوگوی انتخابی خود ده نمونه را ارسال کنید. توجه داشته باشید که این لوگوها باید به اندازه 6*6 باشد.

ثبت لوگو در ایران

بسیاری از افراد به دنبال این هستند که لوگوی خود را در ایران ثبت کنند و به دنبال راهی برای این کار هستند. در مطالب بالا اطلاعاتی را در رابطه با ثبت لوگو بیان کردیم و باید بگوییم که مراحل و مدارک گفته شده در بالا دقیقا برای همین ثبت لوگو در ایران است. شما با داشتن مدارک گفته شده در بالا و انجام مراحل ذکر شده، به آسانی می توانید یک لوگو را در ایران ثبت کنید.

هزینه ثبت لوگو

توجه داشته باشید که هزینه ثبت لوگو به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شود که هر یک از این موارد هزینه ای مجزا را برای شخص به دنبال دارند، در ادامه توضیحات تکمیلی را بیان خواهیم کرد. البته به این موضوع دقت داشته باشید که هزینه های ذکر شده به طور میانگین هستند و ممکن است که این هزینه ها برای شما کمی تغییر کند.

 • هزینه اظهارنامه

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که برای ثبت یک لوگو باید اظهارنامه ای تکمیل کنید، توجه داشته باشید که تکمیل این اظهارنامه هزینه ای را برای شما به دنبال خواهد داشت. توجه کنید که با اضافه کردن هر طبقه به اظهارنامه مربوطه هزینه پرداختی شما هم افزایش پیدا خواهد کرد.

به طور کلی هزینه اظهارنامه ها برای سه طبقه مشخص می شود و در صورتی که نیاز به طبقه های بیشتری داشته باشید، باید هزینه های بیشتری هم پرداخت کنید. هزینه تکمیل اظهارنامه برای شخص حقوقی و شخص حقیقی متفاوت است. این هزینه برای شخص حقیقی 24 هزارتومان و برای شخص حقوقی این هزینه 48 هزار تومان خواهد بود.

 • هزینه روزنامه اول

توجه داشته باشید که شما در این مرحله باید یک آگهی در روزنامه رسمی چاپ کنید، این کار برای این است که اگر شخصی به ثبت این لوگو اعتراض دارد، بیان کند. توجه داشته باشید که هزینه آگهی روزنامه به عوامل بسیاری بستگی دارد.

 • هزینه حق الثبت لوگو

اداره مالکیت معنوی (علامت) برای ثبت لوگو از شما هزینه ای را دریافت می کند که ب حق الثبت معروف است. به این موضوع توجه کنید که حق الثبت برای لوگو شخص حقیقی و لوگو شخص حقوقی متفاوت خواهد بود و البته به ازای هر طبقه اضافی این هزینه ها هم افزایش پیدا می کند.

 • هزینه روزنامه دوم

توجه داشته باشید که در این مرحله هم باید یک آگهی در روزنامه رسمی منتشر کنید و این روزنامه صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها