کار امروز را به فردا بسپار

ثبت موسسه

ثبت مووسسهه

ثبت موسسه غیر تجاری همانطور که از اسم آن مشخص است انحصاراً برای امور غیر تجاری است. در موضوع فعالیت آن نباید امور تجاری (مانند صادرات و واردات) وجود داشته باشد. همچنین موضوع فعالیت برخی از موسسات (مانند موسسه حقوقی) به گونه‌ای است که نیاز به اخذ مجوز دارد. منظور این است که در موضوع فعالیت موسسه مانند ثبت موسسه زیبایی ، نمی توانید فعالیت هایی مانند واردات، صادرات و.. را بیاورید. بلکه شما تنها می توانید به امور غیر تجاری بپردازید.

مؤسسه حقوقی یک نهاد کاری است که توسط یک یا چند وکیل تأسیس می‌شود تا به وکالت بپردازند. خدمات اصلی ارائه شده توسط یک مؤسسه‌ی حقوقی، مشاوره دادن به موکلان (حقیقی یا حقوقی) در خصوص حقوق و مسئولیت‌های قانونی آنان و بر عهده گرفتن وکالت موکلان در پرونده‌های کیفری یا قضایی، معاملات تجاری و دیگر مواردی است که مشاوره‌ی حقوقی و دیگر کمک‌ها مورد نیاز است.

مؤسسه آموزشی اصطلاحی عمومی است که به همه موسسات آموزشی اعم از مهد کودک، مدرسه، دبیرستان، دانشگاه، که به آموزش افراد می‌پردازد گفته می‌شود.

اگر برایتان سوال پیش آمده که چگونه می توانید فعالیت های تجاری و غیر تجاری را در کنار هم داشته باشید پاسخ این است که باید برای ثبت شرکت اقدام کنید. این کار هم با مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها و از طریق اداره ثبت شرکت ها انجام می شود.

در صورتی که می خواهید اطلاعات دقیق تری در مورد تفاوت های ثبت موسسه و ثبت شرکت داشته باشید، با کارشناسان ما در  ثبت فردا تماس بگیرید.

موسسه غیر تجاری چیست؟

قانون برای موسسه غیر تجاری تعریف مشخصی ارائه می کند. بر اساس آئین نامه 1337 می توان گفت که موسسه غیر تجاری با اهدافی غیر تجاری به وجود می آید. انجام فعالیت هایی مانند فعالیت های هنری، خدماتی، خیریه و هر کاری که غیر تجاری باشد در قالب موسسه غیر تجاری مقدور است. این که موسسان هدفی مبنی بر کسب سود هم دارند یا خیر، تفاوتی ندارد.

دو نوع موسسه غیر تجاری

 • موسسه غیر تجاری که هدف آن به دست آوردن سود برای اعضای موسسه نیست.
 • موسسه غیر تجاری که در هدف ان کسب سود هم در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال ثبت موسسه فرهنگی هنری و… می توانند از این گروه باشند.

ثبت موسسه غیر تجاری

برای این که بتوانید موسسه غیر تجاری را ثبت کنید باید حداقل 2 نفر با سن 18 سال به بالا به عنوان عضو هیات مدیره حضور داشته باشند ( زن یا مرد). در این مورد برای اعضای هیات مدیره نیازی به ارائه گواهی سوء پیشینه نیست.

موسسه های غیر تجاری از جهات زیادی شبیه به شرکت مسئولیت محدود هستند. برای ثبت موسسه هم مانند شرکت مسئولیت محدود نیازی به وجود بازرس نیست. در صورتی که اعضاء به دلیلی تمایل به حضور بازرس داشته باشند یا این کار را الزامی بدانند می توانند برای انتخاب آن اقدام نمایند.

در تهران برای ثبت موسسه آموزشی باید به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری مراجعه کنید. اگر در شهرستان هستید و قصد ثبت موسسه را دارید، اگر اداره ثبت شرکت ها در شهرتان وجود ندارد باید به اداره ثبت مرکز شهرستان خودتان مراجعه نمایید.

**در صورتی که بخواهید برای ثبت موسسه ای که در خارج از کشور به ثبت رسیده اقدام کنید باید این کار رادر اداره ثبت شرکت ها در تهران انجام دهید و در شهرستان نمی توان این کار را انجام داد.

انواع موسسه:

ثبت موسسه خدماتی:

اصولاً موسسات انتفاعی می باشند و جهت دریافت سود تاسیس می گردند. در موسسات خدماتی سرمایه می تواند حداقل معادل ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال باشد و با وجود ۲ شریک می توان آن را تحت عنوان موسسه به ثبت رساند.

مدرک تحصیلی مورد نیاز ثبت موسسه خدماتی هر مدرکی می تواند باشد به شرط آنکه به صورت مجوزی نخواهید فعالیت داشته باشید.

ثبت موسسه حقوقی:

اصولاً با جذب منفعت مالی و انتفاعی می باشند توسط اشخاص قابلیت ثبت دارند. در موسسات حقوقی می بایست حداقل یک شخص که دارای پروانه وکالت می باشند شریک و عضو اصلی هیات مدیره و دارای حق امضاء باشد.

لازمه ثبت موسسات حقوقی اخذ مجوز از کانون وکلا توسط وکیل دارای پروانه وکالت و یا وکیل دادگستری می باشد. لازم به ذکر می باشد که پروانه وکیل از هر شهری صادر شده باشد مجوز ثبت موسسه حقوقی فقط در آن شهر اعتبار دارد.

ثبت موسسه حسابداری

توسط اشخاص دارای صلاحیت امکانپذیر می باشد با حداقل مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال سرمایه و حداقل دو شریک امکان ثبت دارد. موسسات حسابداری اصولاً‌ انتفاعی و جهت کسب سود تاسیس می شوند.

در صورتی که به دنبال ثبت موسسه حسابرسی هستید می بایست مدرک تحصیلی اعضاء هیات مدیره حسابداری و عضو انجمن حسابداران رسمی ایران باشند.

موسسات داوری

که موسسه کاملاً حقوقی می باشد تحت نظارت حداقل ۲ وکیل دادگستری امکانپذیر می باشد. موسسات داوری اصولاً انتفاعی و جهت کسب سود تاسیس می گردند.

امور مربوط به داوری شامل موارد مربوط به داوری بین دو یا چند شخص حقیقی و یا حقوقی, امور مرتبط به ساختمان, تجارت الکترونیک, سرمایده گذار و مواردی از این قبیل می باشد

ثبت موسسات آموزشی

 1. موسساتی که جهت آموزش افراد زیر ۱۸ سال فعالیت دارند و می بایست مجوز خود را از آموزش و پرورش اخذ نمایند.
 2. موسساتی که جهت آموزش افراد بالای ۱۸ سال فعالیت دارند و می بایست مجوز خود را از وزارت علوم و تحقیقات اخذ نمایند.

موسسات هنری به دو صورت انتفاعی و غیر انتفاعی قابلیت ثبت دارند و در هر دو صورت نیاز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد هستند.

موسسه هنری انتفاعی

موسسات هنری انتفاعی موسساتی هستند که با توجه به کسب سود و منفعت ثبت می گردند و اصولاً جهت آموزش امور هنری مانند بازیگری و موسیقی و موارد مشابه ثبت می گردند.

موسسه هنری غیر انتفاعی

موسسات هنری غیر انتفاعی که اصولاً توسط دولت و یا افراد خیر جهت آموزش و پرورش جامعه تاسیس می گردند و هیچگونه سود و منفعتی به موسسین و اداره کنندگان تعلق نمی گیرد.

در موسسات آموزشی مجوز اخذ شده دارای زمان می باشد و هر چند سال یک بار با توجه به اساسنامه تنظیم شده می بایست سمت ها و وضعیت امضاء تعیین و تکلیف گردد.

 ثبت موسسه غیر تجاری

شرایط ثبت موسسه غیر تجاری چه انتفاعی باشد و چه غیر انتفاعی به شرح زیر می باشد. لازم به ذکر است که علاوه بر شرایط احراز ثبت می بایست تمامی اوراق موسسات غیر تجاری از جمله اساسنامه, اظهارنامه تاسیس موسسه, مجمع عمومی موسسین یا هیئت امناء و هیات مدیره موسسه تنظیم و ثبت گردد

تصمیم گیرنده ها در موسسات غیر تجاری که هستند؟

در موسسات غیر تجاری هم مانند شرکت ها، افراد و گروه هایی هستند که هر کدام وظایف مشخصی دارند. اختیارات هر فرد یا گروه نشان دهنده تصمیماتی است که او می تواند در مورد موسسه بگیرد.

مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق العاده و هیات مدیره نهادهای تصمیم گیرنده در موسسات غیر تجاری هستند.

در مجمع عمومی عادی از میان شرکاء و یا غیر از آن ها، هیات مدیره انتخاب می شود. مدیران برای مدت مشخص یا مدت نامحدودی انتخاب می گردند و دارای اختیارات کاملی هستند مگر این که در اساسنامه جز این ذکر شده باشد.

با حضور اکثر مدیران موسسه، جلسه های هیات مدیره رسمی می شود و هر تصمیمی که با اکثریت آراء گرفته شود دارای اعتبار است و می تواند اجرا شود.

برای ثبت موسسه چه میزان سرمایه احتیاج است؟

حداقل میزان سرمایه برای ثبت موسسات غیر تجاری به سرمایه حداقل 100 هزار تومان است.

چه مدارکی برای ثبت موسسه لازم است؟

 • تقاضانامه را باید تکمیل کرده، امضاء نمایید و دو سری از آن را ارائه نمایید.
 • اساسنامه را باید تکمیل کرده، امضاء نمایید و دو سری از آن را ارائه دهید.
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین را تکمیل کرده به امضاء برسانید و دو سری از آن را تحویل دهید.
 • اگر موسسه احتیاج به مجوز داشته باشد باید مجوزهای لازم را از سازمان یا نهادهای مربوطه دریافت کنید.

برای ثبت موسسه غیر تجاری احتیاجی به داشتن گواهی عدم سوء پیشینه نیست.

بر اساس ان چه اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری اعلام نموده است برای ثبت موسسه نیازی به ارائه تصاویری از مدارک شناسایی افراد نیست.

موسسات غیر تجاری یا توسط مجمع موسسین تاسیس می گردد و یا توسط هیات امناء و در هر دو صورت می بایست حداقل دو نفر شخصیت حقیقی و یا حقوقی مدیریت موسسه را قبول کنند. در موسسات غیر تجاری می توان مدیران را خارج از شرکاء انتخاب نمود.

در بعضی از ساختار های حقوقی غیرشرکتی، وظایف هیئت مدیره را هیئت امناء بر عهده دارند. مدیران موسسات می توانند برای مدتی محدود و یا نامحدود منصوب گردند و حدود اختیارات و وظایف آنان مطابق با اساسنامه می باشد. وظایفی از قبیل

 • اتخاذ تصمیمات وتصویب آن ها در جهت حفظ منافع موسسه
 • بررسی عملکرد مدیر عامل
 • گزارش عملکرد سازمان
 • تهیه و ارائه چشم انداز سازمانی

هیئت مدیره موسسه:

هیئت مدیره باید حداقل یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عاملی موسسه برگزیند و مدت تصدی و حق الزحمه و حدود اختیارات او را تعیین نماید. همچنین می تواند در هر زمان که صلاح بداند وی را عزل نماید.

مدیر عامل می تواند همزمان عضو هیئت مدیره نیز باشد اما دوره مدیریتی او نمی تواند از مدت عضویتش در هیئت مدیره بیشتر باشد. همچنین تنها درصورتی می تواند رئیس هیئت مدیره نیز باشد که سه چهارم آراء حاضرین در جلسه هیئت مدیره موافق این تصمیم باشند.

وجود بازرس در موسسات غیر تجاری الزامی نیست اما مدیریت مالی در موسسات آنقدر اهمیت دارد که اکثر موسسات ترجیح می دهند برای خود بازرس قانونی تعیین کنند.

هیئت مدیره هر ساله یک یا چند بازرس انتخاب می کند تا صحت صورت دارایی ها، صورتحساب های دوره ای عملکرد، حساب سود و زیان و موارد مالی دیگر را بررسی و گزارشی از آن ها را به مجمع عمومی تسلیم نمایند.

اعضاء هیئت مدیره در اولین جلسه خود از بین اعضاء یک نفر را به عنوان خزانه دار انتخاب نموده و حدود اختیاراتش را مطابق با اساسنامه موسسه تعیین می کند.

در موسسات غیرتجاری کلیه اسناد و اوراق بهادار و تعهدآور موسسه با وجود امضاء خزانه دار معتبر خواهد بود و درصورتی که  حسابدار غایب باشد، رئیس هیئت مدیره یا نائب رئیس حق استفاده از مهر موسسه را به نیابت از وی دارند.

جلسات هیئت مدیره در موسسات غیرتجاری با حضور اکثریت اعضاء جنبه رسمی پیدا کرده و تمامی تصمیمات آن با اکثریت آراء رسمیت می یابد.

شرایط اعضاء هیات مدیره موسسه غیر تجاری

در موسسات غیر تجاری می بایست حداقل ۲ عضو هیات مدیره حقیقی و یا حقوقی داشته باشیم که دارای شرایط زیر باشد و در ضمن اعضای هیئت مدیره یا هیئت امناء به عنوان اصلی ترین رکن اداره کننده موسسه، می بایست سوابق تحصیلی مرتبط با موضوع فعالیت موسسه را دارا باشند.

 • دارای سمت های دولتی نباشند.
 • حداقل سن افراد اعضاء هیئت مدیره ۱۸ سال می باشد.
 • مدیر عامل نمی تواند در شرکت دیگری مدیر عامل باشد.
 • اعضاء هیئت مدیره می بایست حداقل دارای یک سهم باشند.
 • مدیر عامل می تواند خارج از سهامداران باشد.

سمت های اعضاء هیات مدیره موسسه غیر تجاری

سمت های زیر اجباراً در اولین جلسه موسسه باید انتخاب شوند:

 1. مدیر عامل.
 2. رئیس هیات مدیره.
 3. عضو هیات مدیره که می تواند مدیر عامل شرکت باشد.

در این زمینه می توانید به مقاله هیئت مدیره کلیه شخصیت های حقوقی مراجعه کنید: هیئت مدیره شخصیت حقوقی

نکته: در موسسات غیر تجاری امکان وجود بازرس, خزانه دار و منشی به صورت اختیاری و در صورت پیش بینی در اساسنامه وجود دارد.

تعداد شرکاء در موسسات غیر تجاری

تعداد شرکاء در موسسات غیر تجاری حداقل ۲ نفر می باشد که به صورت شخصیت حقیقی و یا حقوقی در نظر گرفته می شود و درصورتی که شریک حقوقی باشد می بایست طی معرفی نامه این دارای شماره و تاریخ شخص حقیقی را معرفی کند.

حداکثر تعداد شرکاء در موسسات غیرتجاری پیش بینی نشده است, بنابراین حدی برای حداکثر شرکاء در موسسات غیر تجاری تعیین نشده است. عموماً رابطه شرکاء در موسسات غیر تجاری با یکدیگر رابطه کاری می باشد.

لازم به ذکر است که افراد زیر ۱۸ سال درصورتی که جزء شرکاء موسسه باشند می بایست توسط ولی خود عهده دار مسئولیت شوند و نمی توانند عضو هیات مدیره موسسات غیر تجاری باشند

ثبت موسسه در سامانه اداره ثبت شرکت ها

 • ابتدا باید مدارک لازم را اماده نمایید. شما باید درخواست خود را در سامانه اداره ثبت شرکت ها وارد نمایید.
 • وارد سامانه شوید و به قسمت تاسیس شخصیت حقوقی بروید. روی گزینه پذیرش درخواست تاسیس شخصیت حقوقی کلیک نمایید. در این جا نوع شخصیت حقوقی را “ثبت موسسه غیر تجاری” انتخاب نمایید.
 • در این گام اطلاعات متقاضی را به صورت کامل وارد نمایید.
 • این قسمت مربوط به انتخاب نام است. شما باید 5 نام را به ترتیب اولویتی که برای خودتان دارد وارد نمایید. از میان این نام ها یک نام که شرایط لازم را داشته باشد انتخاب می شود.

انتخاب نام برای ثبت موسسه

برای انتخاب نام مناسب شرایط زیادی را باید در نظر بگیرید که در این مورد می توانید با کارشناسان ما در  ثبت فردا مشورت نمایید.

 • یکی از نام ها انتخاب می شود. کارشناس مربوطه اطلاعات شما را بررسی می کند، در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد سامانه آن را به شما اطلاع می دهد. اگر اطلاعات درست باشد، تایید می شود.
 • هنگامی که پذیرش اینترنتی انجام شود باید از صورتجلسات تنظیم شده و ضمائم ان ها نسخه ای برای اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایید. دقت کنید که باید اصل صورتجلسات و ضمائم را ارسال نمایید. ارسال باید از طریق باجه های پست و به صورت سفارشی انجام گیرد.
 • هنگامی که فرم ها را تکمیل کرده و به اداره ثبت شرکت ها ارسال کنید، صورتجلسه شما بررسی می شود. اگر در صورتجلسه نقصی وجود داشته باشد این مورد به شما اطلاع داده شده و باید برای رفع آن اقدام نمایید. امکان دارد که صورتجلسه به  دلایلی رد شود و در این صورت دلایل آن اعلام می شود تا صورتجلسه صحیحی ارسال نمایید.
 • اگر صورتجلسه مانند مراحل قبل تایید شود، مراحل ثبت در دفتر ثبت شرکت ها انجام می شود. پس از آن نوبت به ثبت آگهی است. پیش نویس آگهی در دفتر ثبت شرکت ها تهیه شده و احراز هویت شما انجام می شود. در صورتی که همه چیز به درستی پیش برود دفتر امضاء می شود.
 • کارشناس مربوطه یک نسخه از مدارک را که توسط اداره ثبت شرکت ها مهر شده است به شما تحویل می دهد.
 • شما باید آگهی تاسیس را در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار آگهی نمایید.
 • پس از کلیه این مراحل حتما برای پلمپ دفاتر موسسه اقدام کنید.
 • انحلال در موسسات غیر تجاری

  پس از ثبت موسسه ممکن است  انحلال موسسه به دلیل اختیاری یا اجباری روی دهد. این کارممکن است به صورت اختیاری باشد. احتمال دارد مجمع عمومی فوق العاده و یا دادگاه خواهان انحلال شرکت و موسسه شده باشند. اگر به صورت اختیاری روی دهد، مدیر می تواند مطابق اساسنامه، تصفیه را انجام دهد.

  در صورتی که شخصی برای تصفیه تعیین نشده باشد، مجمع عمومی فوق العاده یک نفر را معرفی می کند. این شخص که در واقع مدیر تصفیه است با اختیارات خاصی وارد عمل می شود.

  اگر دادگاه اقدام به انحلال موسسه کرده باشد، تصفیه بر عهده مدیر است. در صورتی که کسی برای این کار تعیین نشده باشد، خود دادگاه یک نفر را برای انجام این کار تعیین می کند و بر اساس آن چه در قانون تجارت آمده است، تسویه انجام می گیرد.

نحوه محاسبه مالیات موسسات غیر تجاری

نحوه حساب مالیات موسسات غیر تجاری مختلف است. مؤسسات بايستی هر ساله دفاتر قانونی (دفتر روزنامه و دفتر كل) تهيه و نسبت به پلمپ آن اقدام  نموده و حساب‌ های خود را در آن درج نمايند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساناز احمدی

با سلام
ثبت موسسه غیرتجاری یشتر به چه منظور استفاده می شود؟

علی علی محمدی

روز بخیر
تفاوت موسسه غیر تجاری با شرکت تجاری چیست؟