کار امروز را به فردا بسپار

دعاوی طرح صنعتی

دعاوی طرح صنعتی

دعاوی طرح صنعتی ثبت شده یکی از دعاوی رایج در صنعت است.کثرتی از تولید کنندها با این موضوع درگیر هستند.در این مقاله قصد داریم نحوه طرح شکایت از سو استفاده کنندگان از طرح های صنعتی ثبت شده و همچنین دادگاه صالح برای رسیدگی به این دعاوی را برای شما عزیزان بیان نماییم. وکیل طرح صنعتی همراه شماست.

 سو استفاده از طرح صنعتی

امروزه همه شرکت های تولیدی و افرادی که به طور سنتی در زمینه تولید محصول فعالیت می نمایند. به جهت اینکه بتوانند در عرصه رقابت با سایرین باقی بمانند، نیازمند این امر هستند که خلاقیت و نبوغ در تولید محصولات خویش داشته باشند. به همین جهت تلاش دارند که همواره طرحی نو ارائه داده و مشتریان حوزه مورد نظر را مجاب کنند، تا به سراغ کالاهای تولیدی آن شرکت یا تولیدی مورد نظر حرکت کنند.

اما مشکلی که در این زمینه همواره وجود داشته است، نبود حاشیه امنیت مناسب برای افرادی است که با نبوغ و نوآوری خویش محصولی تولید می کنند، اما نمی توانند به صورت انحصاری از این محصول استفاده کنند و بلافاصله پس از تولید از سوی افرادی سودجو کپی شده و با قیمت و کیفیتی به مراتب پایین تر به بازار عرضه می شود و موجبات ضررهای مالی فراوان را برای این افراد یا شرکت ها به وجود می آورد. برای دریافت مشاوره حقوقی تخصصی از وکیل متخصص هم اکنون با ما تماس حاصل نمایید.

لذا امروزه بیشتر افراد به سمت ثبت طرح های صنعتی خویش گرایش پیدا کرده اند و با ثبت طرح صنعتی مورد نظر تلاش می نمایند. تا از سو استفاده افراد سود جو جلوگیری نمایند، در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه طرح شکایت و مرجع رسیدگی و در نهایت ضمانت اجرایی که قانون برای سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده در نظر گرفته است آشنا نماییم.

طرح صنعتی چیست؟

طرح صنعتی در ماده ۲۰ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری بدین نحو تعریف شده است:

“از نظر این قانون‌، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگها و هر گونه شکل سه‌ بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌ گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌ باشد”

ثبت طرح صنعتی چه مزایایی دارد؟

وکیل طرح صنعتی بیان میدارد: ثبت طرح صنعتی به زبان ساده این مزیت را دارد که، شما در یک نهاد دولتی و رسمی، ایده و خلاقیت خود در تولید محصولی را ثبت نموده اید. این امر موجب می شود که حق الویت نسبت به کسانی داشته باشید که پس از شما می خواهند کالای مورد نظر را تولید نمایند. و در صورت سو استفاده بتوانید شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده را در دادگاه مطرح نمایید. اما در ماده ۲۸ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مزایای ثبت طرح به شرح ذیل بیان شده است:

حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی‌ به شرح زیر است‌:
الف ـ بهره‌ برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد، توسط اشخاص‌، مشروط به موافقت مالک آن است‌.
ب ـ بهره‌ برداری از یک طرح صنعتی ثبت شده عبارت است از: ساخت‌، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی‌.
ج ـ مالک طرح صنعتی ثبت شده‌، می‌تواند علیه شخصی که بدون موافقت او افعال مذکور در بند (ب‌) این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتاً موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد، در دادگاه اقامه دعوی نماید.

وکیل در شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده چه نقشی دارد؟

با توجه به اینکه عرصه مالکیت فکری در کشور ما بسیار نوظهور می باشد، و بسیاری از وکلا در این زمینه تجربه کافی را در اختیار ندارند، شما برای دفاع در این پرونده ها نیازمند وکیل متخصص می باشید. تا موفق به کسب نتایج مثبت گردید. یا میزان ریسک را به حداقل برسانید. و از آنجایی که دعاوی مربوط به مالکیت فکری صرفا در تهران مورد رسیدگی قرار می گیرد، لذا باید از وکلایی استفاده کنید که در تهران فعالیت می نمایند. به همین جهت موسسه حقوقی امیت عدالت به شماره ثبت ۴۸۶۶۰ مفتخر است به پیشرو بودن در دارا بودن وکیل متخصص و باتجربه در این زمینه. هم اکنون کلیک کنید.

طرح صنعتی ثبت شده چند سال اعتبار دارد؟

طرح صنعتی ثبت شده ابتدائا دارای یک اعتبار پنج ساله می باشد. این مدت، دو مرتبه با پرداخت هزینه مربوطه، قابل تمدید می باشد. یعنی مجموعا طرح ابدائی شما تا پانزده سال دارای اعتبار می باشد. در نتیجه شما تا پانزده سال می توانید شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده را علیه افراد سودجو مطرح نمایید. و پس از این مدت قانون حمایتی از طرح شما نخواهد کرد. بهترین کار، داشتن یک وکیل همراه است. مشاوره حقوقی خود را از وکیل متخصص دریافت نمایید.

چه زمانی می توان از فرد سو استفاده کننده طرح شکایت نمود؟

در مدت اعتبار طرح صنعتی ثبت شده شما می توانید از هر فردی که محصول حاوی طرح شما را تولید می کند، یا به فروش می رساند، یا به کشور وارد کند، شخصا یا توسط وکیل طرح صنعتی، با طرح شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده، از اینکار جلوگیری نمایید و خسارت های وارده را جبران نمایید.

شکایت سو استفاده از طرح صنعتی در چه دادگاهی رسیدگی میشود؟

تمامی دعاوی مربوط به مالکیت فکری و به طور خاص شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده، با توجه به تخصصی بودن این دعاوی در تهران و دادگاه های خاصی که برای این موضوع در نظر گرفته شده است، مورد رسیدگی قرار می گیرد.

چه دعاوی می توان برای این موضوع طرح کرد؟

زمانی که از طرح صنعتی ثبت شده شما سو استفاده می شود، شما می توانید دو نوع دعوای حقوقی و کیفری مطرح نمایید که هر یک از این دعاوی دارای شرایط خاص خود می باشد، که وکیل طرح صنعتی متخصص در این دعاوی با توجه به شرایط حاکم بر دعوا، تصمیمات لازم را در خصوص طرح یکی از این دعاوی اتخاذ می نماید. شکایت حقوقی با عنوان منع استفاده از طرح صنعتی ثبت شده ب همراه مطالبه خسارت مطرح می گردد و شکایت کیفری با عنوان شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده در محاکم مطرح می گردد.

فرد مرتکب به چه مجازاتی محکوم می شود؟

قانونگذار در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری برای افرادی که از طرح صنعتی دیگران سو استفاده می کنند، در دعاوی کیفری دو نوع مجازات حبس و یا جزای نقدی را در نظر گرفته است که با توجه به نظر قاضی و شرایط متهم یکی از این مجازات ها و یا هر دو آنها اعمال خواهد شد. و در دعاوی حقوقی منع استفاده خوانده از تولید محصول حاوی طرح صنعتی ثبت شده و همچنین پرداخت خسارت های وارده را در نظر گرفته است.

وکیل برای شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با در اختیار داشتن کادری مجرب از وکلای پایه یک دادگستری که در زمینه دعاوی مالکیت فکری با تجربه و متخصص می باشند، این نوید را به شما می دهد که با اعتماد به مجموعه ما بهترین نتایج در دعاوی را کسب خواهید نمود.

برای مشاوره با وکیل متخصص در زمینه شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده یا تنظیم شکواییه و دادخواست در این زمینه یا تنظیم لایحه برای ارائه به محاکم مربوطه با ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها